Miękkie Pierniczki z Lukrem
Przepyszne, mięciutkie i rozpływające się w ustach pierniczki. Gotowe do jedzenia już na następny dzień po przygotowaniu. Dodatkowo, nasze pierniczki możemy ozdobić lukrem - dzięki temu zyskają uroku, niepowtarzalności i oryginalności.
...a ile zabawy będą miały dzieci....
Miękkie Pierniczki z Lukrem - Składniki:
100 g masła
170 g miodu
100 g cukru
1 jajko
1 żółtko jajka
330 g mąki pszennej
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżka przyprawy do piernika
1 łyżka kakao

Lukier:
1 białko jaja
1,5 szklanki cukru pudru
Miękkie Pierniczki z Lukrem - Sposób przygotowania:
Masło, miód oraz cukier podgrzewamy w rondelku do rozpuszczenia składników - studzimy.
Jajko oraz żółtko ubijamy. Następnie dodajemy przesianą mąkę, proszek do pieczenia, kakao oraz przyprawę do piernika - mieszamy. Na końcu dodajemy wystudzone masło z miodem i cukrem - łączymy wszystkie składniki. Gdyby ciasto okazało się zbyt klejące możemy dodać niewielką ilość mąki, jednak nie za dużo. Masę dzielimy na dwie lub trzy części (aby wygodniej nam się rozwałkowywało ciasto) i umieszczamy w zamrażalce na ok. 20 minut (lub w lodówce na ok. 2 godziny).
Ciasto wałkujemy na grubość ok. 6-7 mm (na stolnicy oprószonej mąką).
Z ciasta wykrawamy pierniczki dowolnych kształtów i przekładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Pieczemy ok. 8-10 minut w temperaturze 180 stopni do bardzo lekkiego zrumienienia brzegów. Pierniczki tuż po upieczeniu są miękkie, więc dopiero po lekkim przestudzeniu ściągamy je z blaszki.
Gotowe pierniczki przekładamy i przechowujemy w szczelnym pojemniku lub puszce - dzięki temu zmiękną i zachowają swoją delikatność. Pierniczki już na drugi dzień są miękkie i gotowe do jedzenia jednak im są starsze tym jeszcze smaczniejsze.
Pierniczki możemy dodatkowo udekorować lukrem.
Lukier:
Cukier puder przesiewamy. Delikatnie ubijamy białko (trzepaczką, nie mikserem) jedynie do lekkiego zapienienia. Stopniowo, ciągle mieszając dodajemy cukier puder i ucieramy do otrzymania gładkiej konsystencji. Lukier powinien być lśniący i gęsty.
Gotowy lukier umieszczamy w foliowym woreczku (w kształcie rożka) i obcinamy wierzchołek. Im mniejszy otwór tym precyzyjniejsze zdobienia.
Gdyby lukier okazał się zbyt gęsty dodajemy odrobinę wody, gdy zbyt rzadki - więcej cukru pudru.
Powstałym lukrem dekorujemy wcześniej przygotowane pierniczki.
Wzory to już tylko kwestia naszej fantazji i kreatywności.
Serdecznie zachęcamy do dodania przepisu do akcji "Świąteczne potrawy" na zBLOGowanych :) Zbieramy wszystkie ciekawe świąteczne przepisy :)
OdpowiedzUsuńpiękne pierniki:)
OdpowiedzUsuńDekoracje wykonane lukrem są cudowne!
OdpowiedzUsuńArtystyczne profesjonalne wykonanie -Niecodzienne cuda-Smak też zachwyca -swoją pysznością delikatnością
OdpowiedzUsuń:)bardzo ladne:)
OdpowiedzUsuńIle pierniczków wychodzi z jednej porcji ?
OdpowiedzUsuńto zależy od wielkości pierniczków jakie przygotujemy,
Usuńmi wyszło ok. 6 dużych blaszek pierniczków, pozdrawiam :)
Śliczne, ma pani talent ;)
OdpowiedzUsuńRobiłam wg przepisu ...produkty ważyłam .Wg mnie za mało mąki ,chyba z 100g dosypałam a i tak było bardzo luzne i klejące .
OdpowiedzUsuńCiasto po przygotowaniu jest luźne i w początkowej formie niemożliwe do przygotowania pierniczków, dlatego też umieszcza się je w lodówce lub zamrażalce aby masą zgęstniała .i dopiero wtedy ciasto nabiera odpowiedniej konsystencji
Usuń- dzięki temu, że masa jest tak luźna później pierniczki wychodzą mięciutkie - gdy dodamy większą ilość mąki już nie będą takie miękkie, pozdrawiam :))
W mojej masie powstały grudki? Czemu tak się stało ? Czy mogę wałkować czy to już się nie nadaję do spożycia?
OdpowiedzUsuńnie mam pojęcia skąd te grudki... może coś z miodem było "nie-tak" lub za długo go Pani podgrzewała, jeżeli te grudki nie są zbyt duże to jak najbardziej nie rezygnowałabym z przygotowań, pozdrawiam :)
Usuń